Tabela seçiminde Dikkat edilmesi Gerekenler

Tabela seçiminde Dikkat edilmesi  Gerekenler

Tabela Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yönlendirme tabelaları günlük hayatta insanların hayatlarını kolaylaştıran ürünlerdir. Bir devlet dairesinin labirent gibi koridorlarında ulaşmak istediğimiz birim ya da kişiyi ararken rahatlıkla bulmamıza yardımcı olur. Sadece devlet dairelerinde değil bunun yanında hastane, okul, holding, kurumsal büyük firmalar ve hatta küçük işletmelerde bile bizleri yönlendirip ön bilgi sahibi olmamızı sağlar. Örnek verecek olursak; gittiğiniz bir devlet kurumunda hiçbir yerde bir tabela olmadan aradığınız birim ya da kişiyi sora sora ancak bulabilirsiniz. Ancak kurum içinde doğru yere yerleştirilmiş, uygun font ve stillerde yazılmış, gerekli açıklayıcı bilgilerin olduğu bir yönlendirme tabelası olsaydı işiniz daha kolaylaşacaktı. Buraya kadar yönlendirme tabelaları ile hem siz aradığınızı buldunuz hem de kurum içinde sağlanan trafikte bu sayede hafiflemiş oldu.

Yönlendirme tabelalarının önemi kadar kapı isimliği de çok önemlidir. Kişiye özel çalışmalar yapılarak hazırlanan kapı isimliği sizin bir ön kartvizitinizdir. Yapılan işe ve mevki durumuna uygun seçilen kapı isimliğinde tarzınıza uygun fontlar, arka plan renk seçenekleri ve tasarımlar doğru seçildiği takdirde kapı isimlikleri hedefine ulaşacaktır.

Bir diğer önemli tabelalar da kapı tabelalarıdır. Aslında sizlerin sadece bakarak geçtiği kapı tabelaları sizlere farkında olmasanız da bilgilendiricidir. Bazen işimizin olmadığı bir anda önünden geçtiğimiz kapı yönlendirme tabelasına şöyle bir bakarız. Ancak kapı tabelası eğer kriterlere uygun hazırlanırsa sizin aklınızda kalıcı olması kaçınılmazdır. Sektöre ve birime uygun kapı yönlendirme tabelaları işimizi kolaylaştırır.

Yukarıda anlatılanlar sonucunda yönlendirme tabelasından kapı isimliğine, kapı tabelalarından her türlü tabelaya kadar dikkat ile seçilmesi gereken özellikler vardır. Aşağıda sizler için bunları sıraladık.

1-     Uygun font kullanımı: Font sadece harfin şeklini değiştirmez. Doğru kullanıldığında karakteri yansıtır.

2-     Arka plan seçimi: Göz yormayan arka plan şekilleri ve sektöre uygun renk seçimleri her zaman daha uygun olacaktır.

3-     Logo kullanımı ve doğru yere yerleştirilmesi:  Şirketler ve kurumsal kimlik açısından tabelalarda kullanılacak logo uygun yere konulmalıdır.

4-     Sektöre uygunluk: Sektöre uygun olan tabelalar hem siz hem de müşterileriniz için ön bilgi verici tabela olmasını sağlayacaktır.

 

Özgün ve şık kapı isimlikleri kurumsal kimliğinize, değer katar.

Özgün ve şık kapı isimlikleri yapıyoruz. Çözüm üretmekte tasarım da iddialıyız.

Çözüm ortağınız olmak dileğiyle...